Tüp Bebekte Başarı Oranı

Tüp bebek tedavisi tüm anne baba adayları için sabır gerektiren, uzun ve zahmetli bir süreçtir. Bu süreç içerisinde anne ve baba adayı günlük alışkanlıklarında değişiklik yapmalı, giydiği kıyafetlerden yediği yemeğe kullandığı ilaçtan yaptığı spor aktivitelerine kadar dikkat etmelidir.

Tüp Bebekte Gebelik Elde Edebilme Şansı Ne Kadardır?

Tüp bebek tedavilerinde anne adayının yaşı, transfer edilen embriyonun kalitesi ve rahmin sağlıklı olması gibi faktörler tüp bebek başarı şansını etkileyen faktörlerdir. Bu noktada anne adayının yaşı embriyo kalitesi kadar önemli bir faktördür. 30 yaş altı kadınlarda tüp bebek başarısı genellikle %55-60’larda seyreder. Bu oran 40 yaş üstü kadınlarda ise %15-20’lere düşmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp bebekte başarı oranını etkileyen faktörler oldukça fazladır. Örneğin tedavi merkezinin uyguladığı tüp bebek tekniği, personelin tüp bebek ile ilgili tecrübeleri gibi faktörler tüp bebek tedavisinde başarıyı etkiler. Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adayının muayene ve randevu saatlerine dikkat etmesi de tüp bebek başarısını etkiler. Tedavinin yapılacağı günden 3 gün öncesinden itibaren ve tedavi sonrası 10 gün boyunca cinsel ilişkide bulunulmaması, tedaviyi olumsuz etkileyecek ortamlardan uzak durulması, anne adayının bu süreç içerisinde diyet uygulamaması tedaviyi etkileyen faktörler arasındadır. Ayrıca hamam, sauna gibi sıcak ortamlar hem sperm hem de yumurta sağlığını etkilediği için bu tip ortamlara tedavi süresi boyunca girilmemelidir. Ağır egzersizler tedaviye başlamadan 3 ay öncesinde kesilmeli ve tedavi süreci boyunca ağır egzersiz türlerinden uzak durulmalıdır.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktör yaş faktörüdür. Yaşın ileri olması tüp bebek tedavi şansını da etkilediği için k adının yaşı ve buna bağlı az yumurta elde edilmesi başarıyı etkileyen en önemli faktördür. Bununla birlikte sigara – alkol kullanımının kesilmesi, sağlıklı ve dengeli beslenme, psikolojik stresin azaltılması da tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen önemli detaylar arasında yer alır.